Kůň na pastvě ...
Jestli-že se Váš koník pase na pastvině s bohatým lučním porostem, je docela možné, že mezi chutným jetelem nebo pampeliškami rostou i rostliny, které koníkovi moc dobře neprospívají.
Mezy nejnebezpečnější rostliny určitě patří:
Tis červený je další smrtelně jedovatou rostlinou. Po konzumaci nastává okamžitá smrt. Někdy kůň uhyne ještě s větévkou tisu v hubě.Skořec obecný způsobuje u koní rovněž smrt, a to i po pozření malého množství. Většinou jej však koně odmítají pro jeho špatnou chuť.
Náprstník červený: častý, ale koně ho moc nežerou. Nebezpečný v seně.
Přeslička: roste na vlhké a mokré půdě. Koně otrávení touto rostlinou začínají vrávorat, později se neudrží na nohou a nakonec padají na všechny končetiny.
Krokus: na pastvině jen zřídka. Najdeme ho spíše v zahradách.
Skočec obecný:způsobuje u koní rovněž, a to i po pozření malého množství. Většinou jej však koně odmítají pro jeho špatnou chuť.
štědřenec:je pro koně smrtelně jedovatý po pozření kterékoliv jeho části, zvláště pak semen. U koně, který ho pozřel, se projeví nervové poruchy a pak dochází k úhynu.Vlnice rovněž paří mezi byliny pro koně velmi jedovaté. Výsledkem pozření je ochrnutí koně.
Vlnice:patří mezi byliny pro koně velmi jedovaté. Výsledkem požití Vlnice je ochrnutí koně.
Vavřín: roste v zahradách, může být i v živém plotě. *
čirok obecný:obsahuje mnoho nitrátu a kyanidu, proto je silně toxický. U koní vyvolává poruchy dýchacích cest a může přivodit i smrt.
Rododendron:roste na zahradách nebo v lese. *
čemeřice:Zahradní rostlina.*
Blín černý: má nepříjemný zápach a proto ho koně většinou nežerou.
Pryskyřník: je pro koně středně jedovatý. Pokud ho koním nepředkládáme s ostatní trávou ke krmení nasekaný, vyhýbají se mu díky jeho žlutým květům, které koně zřejmě odrazují. Pokud je ale pryskyřník v suchém stavu součástí sena, je pro koně neškodný.
Dub:obsahuje ve svých listech a plodech - žaludech - velké množství taninu. Po konzumaci se vyskytují koliky, zácpa a bývají poškozeny i ledviny.
Rulík zlomocný:způsobuje u koní svým obsahem atropinu rozšíření zornic očí, což je známkou otravy, při níž koně nejsou schopni stát.
Hasivka(kaprad):je pro koně toxická i v suchém stavu. Příznakem pozření této rostliny je spavost, drže ní zad ních k ončetin od sebe a sražená záď. Nejjedovatější jsou mladé listy.
Třezalka:je nebezpečná svým působením na světlou a bílou kůži koní., která se tak stává velice citlivá na sluneční záření a objevují se na ní velmi bolestivé popáleniny.
Javor červený:je pro koně jedovatý hlavně v létě a na podzim. Otravu poznáte podle nažloutlé barvy sliznic, což je důsledek anémie.
* Takto označené rostliny jsou pro koně nebezpečné jen v blízkosti zahrady. Pokud kůň prochází vaší zahradou, ujisti se, že jsou jedovaté rostliny z jeho dosahu. Ale pozor! Poníci mají dlouhé krky a proto dosáhnou dál, než si myslíš...:-)
Bolehlav plamatý:
Bolehlav má stejně katastrofický účinek jako náprstník, přestože v tomto případě je smrtelná dávka vyšší (asi 2,5 - 5 kg).
Všichni zástupci čeledi rulíkovitých jsou jedovatí, stejně jako oměj.
přesličky, které se běžně vyskytují v močálovitých oblastech, mohou být nebezpečné, jsou-li konzumovány ve větších dávkách v seně. Koně většinou silné stonky nežerou.