Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Výstroj jezdce

 

 

JEZDECKÉ KALHOTY

Od běžných se liší tím, že nemají na zadku ani na vnitřku nohavic švy. Alespoň na vnitřní straně kolen bývají vypodloženy látkou nebo kůží, aby se zabránilo odřeninám. Začátečníkovi stačí i zateplené džíny, které nejsou tak drahé a lze je nosit i

jako běžné kalhoty.

 

 

 

 

2. JEZDECKÉ BOTY

Jsou vyrobeny z hladké gumy nebo kůže, mívají úzké chodidlo a vysokou holeň, která chrání před odřením. První jezdecké boty postačí gumové, kožené jsou příliš drahé a nevyplatí se koupit dříve, než noha přestane růst a zájem o ježdění je opravdový. Gumové boty bývají tvrdé a v zimě v nich mrznou nohy, snadno se však čistí a zaručeně nepropustí vlhkost.

 Obrazek
3. PŘILBA

Začátečníci ji opomíjejí, protože je nepohodlná a vypadá poněkud směšně. Je však velmi důležitá - i ten nejposlušnější kůň může skončit v příkopu. Nešetřete a vyberte si model s ochranou brady.

 

 

 

 
4. JEZDECKÉ RUKAVICE

Umožňují pevněji uchopit otěže a chrání ruce před puchýři a odřeninami. příjemněji se nosí kožené, vhodnější, i levnější jsou pletené rukavice z bavlny.

 

 

 

 

 

 

5. BIČÍK

Umožňuje dát pobídkám větší důraz. Jezdecký bičík na rozdíl od klasického nemá na konci dlouhý kožený řemínek. Neslouží k trestání koní. Vyberte co nejdelší a raději s ozšířeným držadlem, aby nevypadával z ruky.

 

7.Chapsy

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Výstroj koně

 

části uzdečky

1. udidlo
2. zapínání nánosníku
3. lícnice
4. podhrdelník
5. nátylník
6. čelenka
7. nánosník

 

Uzdění

znamená, že koně postrojíme uzdou nebo uzdečkou. Nejprve položíme otěže přes hlavu na krk koně. Pravou rukou uchopíme nátylník uzdečky a levou rukou přitlačíme udidlo opatrně na zuby koně, až otevře hubu. Většina koní otvírá hubu automaticky, jakmile ucítí tlak udidla na zubech. Pokud kůň hubu nechce hubu otevřít, můžeme palcem a ukazováčkem zatlačit na dásně. Jakmile kůň vezme udidlo do huby, přetáhneme nátylník uzdečky přes uši. Kůň má uši velmi citlivé, takže přitom musíme postupovat opatrně. Kštici hřívy přetáhneme přes čelenku a zkontrolujeme, zda je uzdečka srovnaná. Nakonec zapneme zápřezky nánosníků a pohrdelníků. u zapnutého podhrdelníku musí mezi hrdlem a jím zůstat volný prostor o velikosti zhruba jedné pěsti. Nánosník má být tak volný, abychom pod něj mohli vsunout dva prsty. pozn.: u některých uzdeček podhrdelníky a nánosníky chybí.

Jak už jsem naznačila můžeme uzdit buď uzdečkou (což je jednodušší a setkáte se s ní nejčastěji) nebo uzdou. Jaký je mezi nimi rozdíl si řekneme právě teď.

Uzda

Kompletní uzda nese dvě udidla, jedno obyčejné stíhlové a jedno pákové. Proto má uzda dva páry lícnic. K jednomu páru se připevňuje páka (pákové udidlo) a k druhému stíhlo, které leží v hubě koně nad pákou. Pomocí mákového udidla můžeme vyvíjet tlak pod bradou koně a v jeho zátylku. Kůň tak rychleji skloní hlavu dolů na otěž. Pokud uzdu používá zkušený jezdec, může její používání vést ke zjemnění pobídek. V některých drezurních soutěžích je použití uzdy povinné.

Uzdečka

Uzdečka slouží k připevnění udidla. Udidlo tak v hubě koně leží na strávném místě. Uzdečka se skládá z několika řemínků. Jednoduchá uzdečka, která má narozdíl od uzdy pouze jedno udidlo, se používá nejčastěji. Nátylník uzdečky leží za ušima koně. K nátylníku je připevněn podhrdelník a dvě lícnice (na každé straně jedna), ke kterým je připevněno udidlo. Pod nátylníkem se skrz čelenku provléká řemínek nánosníku. Čelenka pomáhá držet nátylník a tím i celou uzdečku na jednom místě. Do kroužků udidla se připevňují otěže.

Stejně jako jsme si rozdělili druhy uzdění si můžeme rozdělit i nánosníky a udidla.

 

Nánosníky

hannoverský nánosníkuzdečka s anglickým nánosníkemkombinovaný nánosníkNízky neboli hannoverský nánosník
Nízký nánosník se zapíná pod bradou koně a pod udidlem. Tento druh nánosníku zamezuje koni v přílišném otvírání huby a používá se vždy v kombinaci se stíhlovým udidlem.

Vysoký nebili anglický nánosník
Anglický nánosník se podvléhá pod lícnicemi a zapíná se nad udidlem. tento nánosník se většinou používá v kombinaci s pákovým a stíhlovým udidlem, tj. na kompletních uzdách, ale vídáme ho i na uzdečkách.

Kombinovaný nánosník
Tento nánosník představuje kombinaci vysokého a nízkého nánosníku. Použitím tohoto nánosníku docílíme velmi stabilní polohy udidla v hubě koně. Udidlo tak optimálně plní svou funkci.

Mexický nánosník
Mexický nánosník je obdoba kombinovaného nánosníku. nánosní část je překřížena a vyvolává ostrý tlak na nosní kost koně, pokud kůň otevře hubu.

Udidla

Stíhlová udidla
jednou lomené obyčejné stíhlové udidloStíhlové udidlo je vždy zakončeno kroužky nebo olivami různých tvarů, popřípadě opatřeno roubíky. Čás udidla, kterou má kůň v hubě se nazývá udítko. dítko může být z jedné části nebo jednou či dvakrát lomené. Dále může být udítko různě silné; čím je silnější, tím méně je ostré jeho působení. Udítka jsou většinou kovová, ale mohou být také pogumovaná nebo z plastu.

 

Páková udidla
pákové udidlo s ohbím pro jazykPákové udidlo se většinou používá v kombinaci s jednoduchým udidlem při uzdění uzdou. Pákové udidlo má udítko z jedné části a po stranách dvouramenná hýbla. Udítko může být rovné nebo s ohbím pro jazyk. Udidla s ohbím pro jazyk jsou ostřejší, neboť vyvinují větší tlak na citlivou dáseň koně. Ostrost účinku pákového udidla závisí táké na délce hýbel a na použití podbradního řemínku.

 

Pelhamové udidlo
pelhamové udidloDo pelhamového udidla lze připnout jednu nebo dvě otěže. Pokud udidlo používáme se dvěma otěžemi, je horní otěž stíhlová a má normální účinek, spodní otěž je páková a její účinek je ostřejší.

 

Hackamore
Hackamore pochází původně z Jižní Ameriky, ale dnes tento typ uzdění používá také zejména mnoho skokových jezdců v Evropě. Je-li kůň uzděn hackamorem, nemá v hubě žádné udidlo. Účinek hackamore spočívá v tlaku na nosní kost a sanici koně.

 

 
 

Obrazek

Sedla

 Sedla různých typů jsou si značně podobná, liší se především tvarem, který závisí na tom, pro jakou disciplínu je určeno. Dále se liší váhou, která závisí na materiálu, z něhož je vyrobeno. Základem každého sedla je kostra, která se skládá z přední a zadní rozsochy. Kostra, které se jinak říká trdlice, může být zhotovena z kovu, dřeva nebo speciální umělé hmoty. Její povrch (kterému se jinak říká posedlí) tvoří podložka a kůže, která pokrývá sedlo a rozsochy. Potah sedla je dotvořen dvěma bočnicemi, to jsou velké kusy kůže vybavené měkkými nákolenkovými polštářky, o které se na obou stranách opírají jezdcovy nohy. Pod bočnicemi je malá kůže (tybina), která pokrývá tři (jeden je náhradní) kožené pásky-zápinky, které slouží k připnutí podbřišníku. Pod zápinkami je velká plocha měkké kůže, které se říká sedlový polštář.

Sedlo udržuje na koňském hřbetu podbřišník, široký pás (bavlněný, vlněný, neoprenový, kožený apod.) připnutý k zápinkám. Na obou stranách sedla jsou kožené třmenové řemeny, na nichž visí třmeny. Třmenové řemeny jsou k sedlu připevněny kovovými zámky. Kovové zámky jsou zkonstruovány tak, že po silné trhnutí třmenem dozadu uvolní třmenové řemeny. Dojde-li k pádu jezdce, kůň ho za sebou netáhne.

 

podbřišník

 

Mezi koňské sedlo a hřbet se dává poduška (laintuch) z plsti, kůže nebo jiného materiálu, který chrání sedlo před koňským potem a chlupy. Také mírní tlak sedla na koňský hřbet. Musí být vždy udržována v čistotě a po jízdě se musí vždy vysušit. Při základní všestranné jízdě se využívá univerzální sedlo. Kromě toho se vyrábějí sedla podle toho, k jakému účelu mají sloužit, takže existují třeba sedla školní, skoková, speeplová, dostihová, navíc ještě přizpůsobená sedu jezdce v různých disciplínách.

 
 
poduška

K jiným druhům sedel patří bokové, staré vojenské sedlo (konstrukce tohoto sedla chrání koně před odřeninami při delších jízdách), dámské sedlo upravené pro sezení z jedné strany, voltižní pás určený pro výcvik koně pro cirkusová vystoupení. Existují také sedla nákladní pro převážení předmětů. Sedlo musí být upraveno pro každého koně individuálně. Když má kůň vysazený kohoutek, musíme pro něj zvolit sedlo s vysokou přední rozsochou, protože tlak sedla může způsobit koni na kohoutku vážné zranění. To by ho na dlouhou dobu vyřadilo z tréninku.

 

ZDE SI MŮŽETE DRUHY SEDEL PROHLÉDNOUT
 

vesternové sedlo

 
 

 

skokové sedlo

 

 

drezurní

 

dostihové

 

 

military

 

 

turistické

 
Dále pak:
anglická sedla
školní sedla

bezkostrová sedla

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

sfouni.imwmalt.be

(sfouni.imwmalt.be, 27. 5. 2019 0:58)


Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person's web site link on your page at proper place and other person will also do similar for you.
sfouni.imwmalt.be

Super Smash Flash 3 Unblocked

(DennisZooms, 26. 5. 2019 20:38)

Super Smash Flash 3 Unblocked https://unblockedsupersmashflash3.com/ has all the video gaming includes that every player suches as. It is full of action, interesting and sensible battle stages and also dynamic noises. This video game features many different personalities from widely known video games and also TV anime series. Super Hit Flash 3 Unblocked is the new main follow up variation of Super Smash Flash.

Super Smash Flash 3 Unblocked

(DennisZooms, 26. 5. 2019 20:37)

Super Smash Flash 3 Unblocked https://unblockedsupersmashflash3.com/ has all the video gaming includes that every player suches as. It is full of action, interesting and sensible battle stages and also dynamic noises. This video game features many different personalities from widely known video games and also TV anime series. Super Hit Flash 3 Unblocked is the new main follow up variation of Super Smash Flash.

Super Smash Flash 3 Unblocked

(DennisZooms, 26. 5. 2019 20:33)

Super Smash Flash 3 Unblocked https://unblockedsupersmashflash3.com/ has all the video gaming includes that every player suches as. It is full of action, interesting and sensible battle stages and also dynamic noises. This video game features many different personalities from widely known video games and also TV anime series. Super Hit Flash 3 Unblocked is the new main follow up variation of Super Smash Flash.

Super Smash Flash 3 Unblocked

(DennisZooms, 26. 5. 2019 20:31)

Super Smash Flash 3 Unblocked https://unblockedsupersmashflash3.com/ has all the video gaming includes that every player suches as. It is full of action, interesting and sensible battle stages and also dynamic noises. This video game features many different personalities from widely known video games and also TV anime series. Super Hit Flash 3 Unblocked is the new main follow up variation of Super Smash Flash.

cuysit.imwmalt.be

(cuysit.imwmalt.be, 24. 5. 2019 2:52)


Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it's driving me insane so any support is very much appreciated.
cuysit.imwmalt.be

моментальные займы онлайн

(bilousEffib, 22. 5. 2019 7:03)

моментальные займы онлайн: https://citycredits.com.ua/zaym-na-kartu/

acal.wommpri.be

(acal.wommpri.be, 21. 5. 2019 1:02)


Hi there, I discovered your website by the use of Google whilst searching for a related matter, your site came up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, just turned into alert to your blog through Google, and located that it is really informative. I am gonna be careful for brussels. I'll be grateful in the event you proceed this in future. A lot of other folks will be benefited from your writing. Cheers!
acal.wommpri.be

https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/ipmancheungtinchi/

(ThomasBerie, 20. 5. 2019 21:08)

https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/captainamericawintersoldier/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/thewhitecrow/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/regainedmemory/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/theshapeofwater/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/radioflash/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/dasschonstemadchenderwelt/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/ulyssesadarkodyssey/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/thewatch/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/twistedpair/
https://fullmovie.aladdin-fullmovie.de/unknown/

Новости футбола

(Frankdwers, 20. 5. 2019 9:13)

https://foootball-blog.blogspot.com/ - foootball-blog.blogspot.com

alco.wommpri.be

(alco.wommpri.be, 20. 5. 2019 7:31)


Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?
alco.wommpri.be

break.wommpri.be

(break.wommpri.be, 18. 5. 2019 22:20)


My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!
break.wommpri.be

arov.wommpri.be

(arov.wommpri.be, 17. 5. 2019 19:03)


I feel that is among the so much vital information for me. And i'm glad reading your article. However should remark on few common issues, The site style is wonderful, the articles is truly nice : D. Good task, cheers
arov.wommpri.be

rado.memwom.be

(rado.memwom.be, 16. 5. 2019 15:18)


Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
rado.memwom.be

folsa.memwom.be

(folsa.memwom.be, 15. 5. 2019 13:19)


Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more. Bless you!
folsa.memwom.be

cycve.memwom.be

(cycve.memwom.be, 13. 5. 2019 5:09)


Great post. I used to be checking continuously this weblog and I'm inspired! Extremely useful info specifically the closing part :) I take care of such information a lot. I used to be seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck.
cycve.memwom.be

dtimu.womannn.be

(dtimu.womannn.be, 12. 5. 2019 2:28)


I'm not sure where you're getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.
dtimu.womannn.be

Gastro zariadenia bratislava

(WillisCep, 11. 5. 2019 18:12)

Gastro zariadenia

news.womannn.be

(news.womannn.be, 10. 5. 2019 23:42)


Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.
news.womannn.be

tingm.aliols.se

(tingm.aliols.se, 9. 5. 2019 18:43)


An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me lunch simply because I discovered it for him... lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this issue here on your blog.
tingm.aliols.se


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42

následující »