Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Výstroj jezdce

 

 

JEZDECKÉ KALHOTY

Od běžných se liší tím, že nemají na zadku ani na vnitřku nohavic švy. Alespoň na vnitřní straně kolen bývají vypodloženy látkou nebo kůží, aby se zabránilo odřeninám. Začátečníkovi stačí i zateplené džíny, které nejsou tak drahé a lze je nosit i

jako běžné kalhoty.

 

 

 

 

2. JEZDECKÉ BOTY

Jsou vyrobeny z hladké gumy nebo kůže, mívají úzké chodidlo a vysokou holeň, která chrání před odřením. První jezdecké boty postačí gumové, kožené jsou příliš drahé a nevyplatí se koupit dříve, než noha přestane růst a zájem o ježdění je opravdový. Gumové boty bývají tvrdé a v zimě v nich mrznou nohy, snadno se však čistí a zaručeně nepropustí vlhkost.

 Obrazek
3. PŘILBA

Začátečníci ji opomíjejí, protože je nepohodlná a vypadá poněkud směšně. Je však velmi důležitá - i ten nejposlušnější kůň může skončit v příkopu. Nešetřete a vyberte si model s ochranou brady.

 

 

 

 
4. JEZDECKÉ RUKAVICE

Umožňují pevněji uchopit otěže a chrání ruce před puchýři a odřeninami. příjemněji se nosí kožené, vhodnější, i levnější jsou pletené rukavice z bavlny.

 

 

 

 

 

 

5. BIČÍK

Umožňuje dát pobídkám větší důraz. Jezdecký bičík na rozdíl od klasického nemá na konci dlouhý kožený řemínek. Neslouží k trestání koní. Vyberte co nejdelší a raději s ozšířeným držadlem, aby nevypadával z ruky.

 

7.Chapsy

Obrazek

 

Obrazek

 

 

 

Výstroj koně

 

části uzdečky

1. udidlo
2. zapínání nánosníku
3. lícnice
4. podhrdelník
5. nátylník
6. čelenka
7. nánosník

 

Uzdění

znamená, že koně postrojíme uzdou nebo uzdečkou. Nejprve položíme otěže přes hlavu na krk koně. Pravou rukou uchopíme nátylník uzdečky a levou rukou přitlačíme udidlo opatrně na zuby koně, až otevře hubu. Většina koní otvírá hubu automaticky, jakmile ucítí tlak udidla na zubech. Pokud kůň hubu nechce hubu otevřít, můžeme palcem a ukazováčkem zatlačit na dásně. Jakmile kůň vezme udidlo do huby, přetáhneme nátylník uzdečky přes uši. Kůň má uši velmi citlivé, takže přitom musíme postupovat opatrně. Kštici hřívy přetáhneme přes čelenku a zkontrolujeme, zda je uzdečka srovnaná. Nakonec zapneme zápřezky nánosníků a pohrdelníků. u zapnutého podhrdelníku musí mezi hrdlem a jím zůstat volný prostor o velikosti zhruba jedné pěsti. Nánosník má být tak volný, abychom pod něj mohli vsunout dva prsty. pozn.: u některých uzdeček podhrdelníky a nánosníky chybí.

Jak už jsem naznačila můžeme uzdit buď uzdečkou (což je jednodušší a setkáte se s ní nejčastěji) nebo uzdou. Jaký je mezi nimi rozdíl si řekneme právě teď.

Uzda

Kompletní uzda nese dvě udidla, jedno obyčejné stíhlové a jedno pákové. Proto má uzda dva páry lícnic. K jednomu páru se připevňuje páka (pákové udidlo) a k druhému stíhlo, které leží v hubě koně nad pákou. Pomocí mákového udidla můžeme vyvíjet tlak pod bradou koně a v jeho zátylku. Kůň tak rychleji skloní hlavu dolů na otěž. Pokud uzdu používá zkušený jezdec, může její používání vést ke zjemnění pobídek. V některých drezurních soutěžích je použití uzdy povinné.

Uzdečka

Uzdečka slouží k připevnění udidla. Udidlo tak v hubě koně leží na strávném místě. Uzdečka se skládá z několika řemínků. Jednoduchá uzdečka, která má narozdíl od uzdy pouze jedno udidlo, se používá nejčastěji. Nátylník uzdečky leží za ušima koně. K nátylníku je připevněn podhrdelník a dvě lícnice (na každé straně jedna), ke kterým je připevněno udidlo. Pod nátylníkem se skrz čelenku provléká řemínek nánosníku. Čelenka pomáhá držet nátylník a tím i celou uzdečku na jednom místě. Do kroužků udidla se připevňují otěže.

Stejně jako jsme si rozdělili druhy uzdění si můžeme rozdělit i nánosníky a udidla.

 

Nánosníky

hannoverský nánosníkuzdečka s anglickým nánosníkemkombinovaný nánosníkNízky neboli hannoverský nánosník
Nízký nánosník se zapíná pod bradou koně a pod udidlem. Tento druh nánosníku zamezuje koni v přílišném otvírání huby a používá se vždy v kombinaci se stíhlovým udidlem.

Vysoký nebili anglický nánosník
Anglický nánosník se podvléhá pod lícnicemi a zapíná se nad udidlem. tento nánosník se většinou používá v kombinaci s pákovým a stíhlovým udidlem, tj. na kompletních uzdách, ale vídáme ho i na uzdečkách.

Kombinovaný nánosník
Tento nánosník představuje kombinaci vysokého a nízkého nánosníku. Použitím tohoto nánosníku docílíme velmi stabilní polohy udidla v hubě koně. Udidlo tak optimálně plní svou funkci.

Mexický nánosník
Mexický nánosník je obdoba kombinovaného nánosníku. nánosní část je překřížena a vyvolává ostrý tlak na nosní kost koně, pokud kůň otevře hubu.

Udidla

Stíhlová udidla
jednou lomené obyčejné stíhlové udidloStíhlové udidlo je vždy zakončeno kroužky nebo olivami různých tvarů, popřípadě opatřeno roubíky. Čás udidla, kterou má kůň v hubě se nazývá udítko. dítko může být z jedné části nebo jednou či dvakrát lomené. Dále může být udítko různě silné; čím je silnější, tím méně je ostré jeho působení. Udítka jsou většinou kovová, ale mohou být také pogumovaná nebo z plastu.

 

Páková udidla
pákové udidlo s ohbím pro jazykPákové udidlo se většinou používá v kombinaci s jednoduchým udidlem při uzdění uzdou. Pákové udidlo má udítko z jedné části a po stranách dvouramenná hýbla. Udítko může být rovné nebo s ohbím pro jazyk. Udidla s ohbím pro jazyk jsou ostřejší, neboť vyvinují větší tlak na citlivou dáseň koně. Ostrost účinku pákového udidla závisí táké na délce hýbel a na použití podbradního řemínku.

 

Pelhamové udidlo
pelhamové udidloDo pelhamového udidla lze připnout jednu nebo dvě otěže. Pokud udidlo používáme se dvěma otěžemi, je horní otěž stíhlová a má normální účinek, spodní otěž je páková a její účinek je ostřejší.

 

Hackamore
Hackamore pochází původně z Jižní Ameriky, ale dnes tento typ uzdění používá také zejména mnoho skokových jezdců v Evropě. Je-li kůň uzděn hackamorem, nemá v hubě žádné udidlo. Účinek hackamore spočívá v tlaku na nosní kost a sanici koně.

 

 
 

Obrazek

Sedla

 Sedla různých typů jsou si značně podobná, liší se především tvarem, který závisí na tom, pro jakou disciplínu je určeno. Dále se liší váhou, která závisí na materiálu, z něhož je vyrobeno. Základem každého sedla je kostra, která se skládá z přední a zadní rozsochy. Kostra, které se jinak říká trdlice, může být zhotovena z kovu, dřeva nebo speciální umělé hmoty. Její povrch (kterému se jinak říká posedlí) tvoří podložka a kůže, která pokrývá sedlo a rozsochy. Potah sedla je dotvořen dvěma bočnicemi, to jsou velké kusy kůže vybavené měkkými nákolenkovými polštářky, o které se na obou stranách opírají jezdcovy nohy. Pod bočnicemi je malá kůže (tybina), která pokrývá tři (jeden je náhradní) kožené pásky-zápinky, které slouží k připnutí podbřišníku. Pod zápinkami je velká plocha měkké kůže, které se říká sedlový polštář.

Sedlo udržuje na koňském hřbetu podbřišník, široký pás (bavlněný, vlněný, neoprenový, kožený apod.) připnutý k zápinkám. Na obou stranách sedla jsou kožené třmenové řemeny, na nichž visí třmeny. Třmenové řemeny jsou k sedlu připevněny kovovými zámky. Kovové zámky jsou zkonstruovány tak, že po silné trhnutí třmenem dozadu uvolní třmenové řemeny. Dojde-li k pádu jezdce, kůň ho za sebou netáhne.

 

podbřišník

 

Mezi koňské sedlo a hřbet se dává poduška (laintuch) z plsti, kůže nebo jiného materiálu, který chrání sedlo před koňským potem a chlupy. Také mírní tlak sedla na koňský hřbet. Musí být vždy udržována v čistotě a po jízdě se musí vždy vysušit. Při základní všestranné jízdě se využívá univerzální sedlo. Kromě toho se vyrábějí sedla podle toho, k jakému účelu mají sloužit, takže existují třeba sedla školní, skoková, speeplová, dostihová, navíc ještě přizpůsobená sedu jezdce v různých disciplínách.

 
 
poduška

K jiným druhům sedel patří bokové, staré vojenské sedlo (konstrukce tohoto sedla chrání koně před odřeninami při delších jízdách), dámské sedlo upravené pro sezení z jedné strany, voltižní pás určený pro výcvik koně pro cirkusová vystoupení. Existují také sedla nákladní pro převážení předmětů. Sedlo musí být upraveno pro každého koně individuálně. Když má kůň vysazený kohoutek, musíme pro něj zvolit sedlo s vysokou přední rozsochou, protože tlak sedla může způsobit koni na kohoutku vážné zranění. To by ho na dlouhou dobu vyřadilo z tréninku.

 

ZDE SI MŮŽETE DRUHY SEDEL PROHLÉDNOUT
 

vesternové sedlo

 
 

 

skokové sedlo

 

 

drezurní

 

dostihové

 

 

military

 

 

turistické

 
Dále pak:
anglická sedla
školní sedla

bezkostrová sedla

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

join our facebook page!

(RodneyAttap, 24. 12. 2019 8:57)

Hi there!

We have been working really hard to promote our facebook page, please would you like us?

https://tinyurl.com/ryhdl8v

We want to grow our community!

Thank you for all!

The best News 2020

(Wayneeliny, 23. 12. 2019 20:37)

Лучший фриланс https://freelancehunt.com/r/O4LX

Это видео на YouTube посмотрели миллионы - витус бритва ютуб сериал

(Vitus_Britva_Nat, 23. 12. 2019 19:22)

Всем привет!

<b>Это видео на YouTube популярно</b>, советую и вам глянуть - это огонь просто!!!

Вот название и само видео: YouTube - витус бритва ютуб сериал https://www.youtube.com/watch?v=WYDiL8Bp4QY&list=PLGoaBOMwYy1Y-P3ggWzas06IjddYWvAYH

Auto, vaz

(Davidfew, 23. 12. 2019 5:49)

Продажа авто в Беларуси
Статьи про автомобили
https://myavby.blogspot.com/

Auto, car, moto

(Jameschelm, 22. 12. 2019 1:09)

Авто область: статьи и новости авто мира!
Самый полный каталог автомобилей с техническими характеристиками, фотографиями автомобилей, подробным описанием к каждой марке авто и отзывами владельцев.
Статьи, новости, тесты, обзоры, обсуждения на форуме, фото, видео, автоновости, тест-драйвы, каталог авто, отзывы, дилеры, общение.
Электронная подписка: https://subscriptionauto.blogspot.com/

Детективное агентство Chekist

(Vincentdrura, 21. 12. 2019 18:37)

Детективное агентство "Чекист"
Реализуем полный ассортимент услуг частного детективного агентства для частных лиц и компаний.
У нас в команде работают исключительно профессионалы, приятные цены, оперативность на высшем уровне.

Поиск и анализ абсолютно любой информации на физ. и юр. лиц;
Поиск точного местонахождения, распечатка операторов сотовой связи;
Извлечение архива переписок социальных сетей, почт и Whatsapp, Telegram;
Поиск людей;
Уничтожение компромата и клеветы в сети интернет;
Удаленная служба безопасности для Вашего бизнеса;
Конкурентная разведка
Моб телефон: 8 (985) 9157848 WhatsApp, Телеграм, Вайбер

Предпочитаемый способ связи с ДА Чекист - мессенджеры Вотсапп и Telegram - мы ценим Вашу безопасность.

Не отвечайте в этом диалоге. Используйте прямые контакты детективного агентства

join our facebook page!

(RodneyAttap, 21. 12. 2019 15:41)

Hi there!

We have been working really hard to promote our facebook page, please would you like us?

https://tinyurl.com/ryhdl8v

We want to grow our community!

Thank you for all!

Где найти удаленную работу для молодых мам

(#uristonline, 21. 12. 2019 6:14)

Доброго дня
Ознакомилась со статьей посвященной заработку, тс :) только для мамочек
что интересно почти без вложений
посмотрите на досуге https://moneymams.blogspot.com/

Nobility Spot Beith

(yzbxtmlxsn, 21. 12. 2019 4:13)

A historically gold of the Internet thirds has frantically to many diffluent duties

Детективное агентство "Chekist"

(Josephglody, 20. 12. 2019 22:18)

Детективное агентство <<Чекист>>
Предлагаем Вам полный ассортимент услуг детективного агентства для частных лиц и компаний.
В нашей команде работают профессионалы самого высокого уровня, приятные цены, оперативность на высшем уровне.

Поиск и анализ информации на частных лиц и компании;
Определение физического местонахождения, детализация сотовых операторов;
Извлечение переписок социальных сетей, почт и мессенджеров;
Розыск лиц;
Уничтожение компромата и клеветы в сети интернет;
Удаленная служба безопасности Вашей фирмы;
Коммерческий шпионаж
Телефон для связи: (985)9157848 Вотсапп, Telegram, Вайбер

Предпочтительный способ связи с нами - мессенджеры Вацап и Telegram - мы ценим безопасность Ваших данных.

Не стоит отвечать в этом диалоге. Используйте прямые контакты детективного агентства

Детективное агентство Chekist

(Vincentdrura, 20. 12. 2019 21:21)

Частное детективное агентство <Чекист>
Осуществляем широкий спектр услуг частного детективного агентства для физ. и юр. лиц.
У нас в агентстве работают профессионалы самого высокого уровня, приятный ценник, оперативность на высоте.

Сбор и анализ абсолютно любой информации на физ. и юр. лиц;
Поиск фактического местонахождения, детализации звонков и смс;
Архивы переписок социальных сетей, электронных почт и Whatsapp, Telegram;
Розыск лиц;
Удаление компромата в сети интернет;
Аутсорсинг службы безопасности для Вашего бизнеса;
Коммерческий шпионаж
Моб телефон: +79859157848 WhatsApp, Телеграм, Viber

Наиболее удобный и безопасный способ связи с нами - мессенджеры Вацап , Telegram - для нас важна безопасность Ваших данных.

Пожалуйста не отвечайте в текущем диалоге. Используйте контакты Агентства

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(RaymondCam, 20. 12. 2019 17:47)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/

Детективное агентство "Chekist"

(Vincentdrura, 20. 12. 2019 4:28)

Детективное агентство "Чекист"
Предлагаем полный ассортимент услуг частного детективного агентства для физ. и юр. лиц.
В нашей команде работают профессионалы самого высокого уровня, самые приятные цены, оперативность на высшем уровне.

Сбор и анализ абсолютно любой информации на частных лиц и компании;
Определение физического местоположения, детализации телефонных переговоров;
Получение переписок социальных сетей, e-mail и Whatsapp, Telegram;
Розыск людей;
Уничтожение компромата в сети интернет;
Аутсорсинг службы безопасности Вашей фирмы;
Конкурентная разведка
Моб телефон: 8(985)9157848 WhatsApp, Телеграм, Вайбер

Безопасный способ связи с ДА Чекист - мессенджеры Вотсапп , Telegram - мы ценим безопасность Ваших данных.

Не нужно отвечать на это сообщение. Используйте указанные контакты агентства

Детективное бюро Chekist

(Vincentdrura, 20. 12. 2019 3:46)

Объединение детективов "Чекист"
Хотим предложить Вам полный спектр услуг детективного агентства для физических и юридических лиц.
У нас в агентстве работают профессионалы самого высокого уровня, приятные цены, оперативность на высшем уровне.

Сбор абсолютно любой информации на физических и юридических лиц;
Установление физического местоположения, детализации телефонных переговоров;
Извлечение переписок соцсетей, e-mail и Whatsapp, Telegram;
Розыск лиц;
Удаление компромата и клеветы в сети интернет;
Удаленная служба безопасности Вашей фирмы;
Конкурентная разведка
Контактный телефон: (985)9157848 Вацап, Telegram, Viber

Наиболее удобный и безопасный способ связи с нами - мессенджеры WhatsApp , Телеграм - для нас важна Ваша безопасность.

Не нужно отвечать в текущем диалоге. Используйте указанные контакты агентства

News 2020

(ToneyDaR, 20. 12. 2019 2:47)

Лучший фриланс мира https://freelancehunt.com/r/O4LX

Детективное бюро "Чекист"

(Vincentdrura, 19. 12. 2019 23:26)

Профессиональное объединение детективов "Чекист"
Хотим предложить Вам полный ассортимент услуг детективного агентства для частных лиц и компаний.
У нас в агентстве работают профессионалы самого высокого уровня, самые приятные цены, оперативность на высоте.

Сбор любой информации на физических и юридических лиц;
Поиск фактического местонахождения, распечатка операторов сотовой связи;
Получение переписок соцсетей, электронных почт и Whatsapp, Telegram;
Розыск лиц;
Уничтожение компромата и клеветы в сети интернет;
Удаленная служба безопасности для Вашего предприятия;
Коммерческий шпионаж
Контактный телефон: 8(985)9157848 WhatsApp, Telegram, Вайбер

Безопасный способ связи с нами - мессенджеры Вотсапп или Телеграм - мы ценим Вашу безопасность.

Пожалуйста не отвечайте в этом диалоге. Используйте контакты Агентства

Детективное агентство "Чекист"

(Vincentdrura, 19. 12. 2019 20:16)

Объединение детективов <<Чекист>>
Осуществляем полный спектр услуг частного детективного агентства для частных лиц и компаний.
В нашей команде работают профессионалы самого высокого уровня, приятный ценник, оперативность на высшем уровне.

Сбор абсолютно любой информации на физ. и юр. лиц;
Установление точного местоположения, детализации мобильных операторов;
Получение переписок социальных сетей, почт и Whatsapp, Telegram;
Поиск лиц;
Уничтожение компромата в сети интернет;
Удаленная СБ для Вашего предприятия;
Коммерческий шпионаж
Моб телефон: 8(985)9157848 WhatsApp, Телеграм, Вайбер

Предпочтительный способ связи с ДА Чекист - мессенджеры Вотсапп , Telegram - для нас важна безопасность Ваших данных.

Пожалуйста не отвечайте на данное сообщение. Используйте прямые контакты детективного агентства

娛樂城介紹

(LeonelAlaph, 19. 12. 2019 17:14)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

New,s 2020

(CecilHor, 18. 12. 2019 20:33)

How to win a heart of Ukrainian girl? Hot women, Hot Girls, Sexy girls On-line https://beautygirl.online/ Your Love

Детективное бюро Чекист

(Vincentdrura, 18. 12. 2019 19:01)

Объединение детективов "Чекист"
Реализуем широкий спектр детективных услуг для частных лиц и компаний.
У нас в команде работают только профессионалы, самые приятные цены, оперативность на высоте.

Сбор абсолютно любой информации на физ. и юр. лиц;
Поиск физического местонахождения, детализация звонков и смс;
Извлечение архива переписок соцсетей, почт и Whatsapp, Telegram;
Розыск людей;
Уничтожение компромата в интернете;
Удаленная служба безопасности для Вашего предприятия;
Конкурентная разведка
Контактный телефон: 8(985)9157848 WhatsApp, Телеграм, Viber

Безопасный способ связи с нами - мессенджеры WhatsApp , Telegram - мы ценим Вашу безопасность.

Не стоит отвечать на данное сообщение. Используйте прямые контакты детективного агентства


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42

následující »